E-learning

Z pewnością wielu z nas nieraz słyszało słowo e-learning lub natknęło się na nie przeglądając strony internetowe. Najprościej mówiąc e-lerning jest to nauczanie na odległość przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – komputera i Internetu. Dzięki tak rozwiniętym możliwością, jakie dziś daje nam dostęp do sieci jesteśmy w stanie odbyć szkolenie lub nawet ukończyć studia bez konieczności wychodzenia z domu.

Zdobywanie wiedzy za pośrednictwem Internetu i specjalnie przygotowanych do tego celu materiałów z pewnością ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest oszczędność czasu. Dzięki korzystaniu z nowoczesnych technologii nie musimy tracić tak cennego dziś czasu na zbędne dojazdy i oczekiwania na rozpoczęcie się szkolenia czy kursu. Tutaj czas szkoleń oraz terminy są bardzo elastyczne, dzięki czemu nie będziemy zaniedbywać swoich obowiązków. Równie istotna jest oszczędność pieniędzy wynikająca głównie z braku konieczności zakupu materiałów szkoleniowych, niezbędnego sprzętu, dojazdów … E-lerning pozwala także na dostosowanie tempa nauki do indywidualnych potrzeb uczestnika, a przez to na minimalizację stresu oraz nieśmiałości. Co więcej dzięki zastosowaniu multimedialnych rozwiązań prezentowany materiał jest ciekawszy i bardziej interesujący dla uczestnika szkolenia. Ogromną zaletą jest także to, że szkolenie może odbywać dowolna liczba uczestników, gdyż nikt nikomu nie przeszkadza.

Niestety nawet tak cudowne rozwiązanie jak e-lerning ma swoje wady. Jedną z nich jest brak bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami szkolenia. Komunikują się oni zwykle za pomocą komunikatorów lub tak zwanych videokonferencji. Zauważalna jest także nieco mniejsza motywacja uczestników e-lerningu w porównaniu z tradycyjnymi kursami. Problemem może być także dość duży koszt wdrożenia systemu do zarządzania szkoleniami w przypadku dużych organizacji oraz konieczność posiadania rozwiniętej infrastruktury komputerowej.

Dokonując szybkiej kalkulacji można dojść do wniosku, że lista zalet jest zdecydowanie dłuższa niż wad, dlatego warto rozważyć możliwość wdrożenia takiego systemu w swojej firmie lub samego wzięcia udziału w takim szkoleniu.

Pokrewne

Poniżej zamieściliśmy odnośniki do artykułów, które mogą Was zainteresować jeśli chcecie dowiedzieć się coś o e-learningu.

COPYRIGHTS © eLMS.com.pl 2010/2011 wszystkie prawa zastrzerzone

Właściciel strony ma wszelkie prawa do treści i grafiki